2024 state u18 ACademy

PLEASE REGISTER AND LOG IN to enable access to the other forums. Topics all about the Glenelg Tigers in the SANFL, match reports, photos, team selection, news and views. The Tigers play Australian Rules Football in the South Australian National Football League.

2024 state u18 ACademy

Postby Speedy Tigers! » Thu Sep 28, 2023 2:44 pm

https://sanfl.com.au/league/news/2024-s ... announced/


y ZAC MILBANK

A 32-player squad has been announced for the 2024 SANFL U18 State Academy to begin in November.

Set to span 11 weeks either side of the Christmas break, the SANFL U18 State Academy will include three training sessions a week at Thebarton Oval.

Together with traditional football training and gym sessions, players will also be afforded the opportunity to take part in Yoga and Sports Psychology amongst other educational units.

Players will also have the chance to taste what life is like in the elite system with a week in late January scheduled to be spent at the Adelaide Football Club.

SA U18 Boys Coach and Academy Manager Tony Bamford will again oversee the program with SANFL staff including Head of Talent Brenton Phillips, Heath Younie, Jack Hannath and Tom Debenedictis.

Talented midfielders Sid Draper and Phoenix Hargrave (South Adelaide), Ben and Lucas Camporeale (Glenelg) and Eagle Kade Herbert are expected to be ones to watch throughout 2024.

Adelaide fans will be excited about father-son forward prospect Tyler Welsh (Scott Welsh) while Power supporters will be closely following the progress of Rome Burgoyne (Peter Burgoyne).

Eagles ruckman Tom Luck is among the prominent tall prospects while Sturt’s Sam Waltham and Norwood’s Jay Polkinghorne also have nice aerial traits as key forwards.

Seven bottom-age players, who are eligible for the 2025 AFL Draft, have been selected including promising Central District trio Dyson Sharp, Joshua Reichelt and Aiden Schubert.




Charlie Nicholls Central District
James Noack Central District
Tallen Rosenzweig Central District
Dyson Sharp* Central District
Joshua Reichelt* Central District
Aiden Schubert* Central District
Ben Camporeale Glenelg
Lucas Camporeale Glenelg
Harrison Ramm Glenelg
Angus Clarke Glenelg
Luke Candy* Glenelg

Louie Montgomerie North Adelaide
Evan Bradley North Adelaide
Blake Oudshoorn-Bennier* North Adelaide
Sam Cumming* North Adelaide
Jacob Newton Norwood
Jay Polkinghorne Norwood
Sid Draper South Adelaide
Phoenix Hargrave South Adelaide
Dakota Sterzl South Adelaide
Jacob Sheean South Adelaide
Sam Waltham Sturt
Cameron Kelly Sturt
Harley Barker* Sturt
Tom Luck Woodville-West Torrens
Tyler Welsh Woodville-West Torrens
Kade Herbert Woodville-West Torrens
Rome Burgoyne Woodville-West Torrens
Charlie West Woodville-West Torrens
Tate Delmenico Woodville-West Torrens
Harry Dodd Woodville-West Torrens
Jett Hasting Woodville-West Torrens
#FOREVERGOLD
User avatar
Speedy Tigers!
2023 "Cornes" Sponsor
 
Posts: 26170
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:34 pm

Return to The RESERVES + the Other grades

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron